2012. február 29.
Megtekintve 1552 alkalommal
Mint azt Bakó István polgármestertől, a társulás elnökétől megtudtuk, a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátása kötelező önkormányzati feladat. Azért pályáztak, mert sok településnek, így Derecskének is problémát okoz, hogy az ivóvízre vonatkozó szabványok egyre szigorodnak. A tíz éve elfogadott, minőségnek nevezett ivóvíz ma már nem az. Egész Magyarországon fejlesztési kényszer van, mivel teljesítenünk kell bizonyos európai normákat. Ugyanakkor nagyon kevés a saját forrás a hálózat felújítására, egyre gyakrabban fordul elő meghibásodás. A víztisztítás technológiája is gyorsan fejlődik, mindenki szeretne kevesebb vegyszerrel jó minőségű vizet szolgáltatni.
- Két éve keresett meg bennünket pályázati lehetőséggel a regionális fejlesztési ügynökség. Mivel európai uniós kötelezettség a vízminőség javítása, először megyei szinten próbálták megszervezni a társulásokat, majd később két kisebb társulás jött létre a megyében. Egy idő múlva, mikor kiderült, hogy nem úgy halad a dolog, felkértek bennünket - a korábbi társulási tapasztalatainkra alapozva -, hogy gesztorként fogjuk össze hat település projektjét a siker érdekében. További hat település csatlakozott még, végül Bedő, Berekböszörmény, Derecske, Hortobágy, Kaba, Tetétlen, Báránd, Körösszegapáti, Nádudvar, Vekerd, Zsáka, Furta létrehozott - derecskei székhellyel - egy saját céget a megvalósításra. Ez a projekt is szervesen illeszkedik Derecskei további fejlesztésének stratégiájához - tájékoztat az előzményekről a polgármester.
Ilyés Csaba környezetkutató, a projektfelelős beszél a tényekről. A beruházás összköltsége 2.061.707.034 Ft. Ebből 85%-os a KEOP-ban nyert támogatás, azaz 1.753.977.569 Ft. Jó remény van arra, hogy az önerőalap támogatásából a társulás a fennmaradó 15%-ot is megkapja, mivel jelentős állami érdek fűződik a projekt megvalósulásához. A pályázatot még ebben a félévben benyújtja Derecske. Mikor arról érdeklődtünk, hogy milyen fejlesztés történik városunkban, az alábbi tájékoztatást kaptuk a szakembertől:- Derecskére a kétmilliárdból 317.548.278 Ft pályáztunk. Új kút fúrására nincs szükség, viszont a meglévő vízműtelep a zsúfolt belvárosi környezetben (a két templom közötti téren) helyhiány miatt nem fejleszthető tovább, ezért a kiköltöztetése indokolt. Ebből a pénzből az üzemviteli épületnél egy 100 m2-es új vízműtelep épül, mely új technológiával, a vas-mangán illetve amónium mentesítést együttesen megoldó vízkezeléssel, valamint térszíni tárolókkal és a meglévő négy kút bekötésével működik majd. Ezenkívül jelentős a tervezett hálózati rekonstrukció, csőcserék, hálózati mosatóhelyek, csomópontok kialakítása történik. A végágak összekötésével megszűnik a pangó víz a rendszerben - ismerteti a derecskei fejlesztéseket a szakember.
Mint megtudtuk, kiemelkedő a Kaba-Tetétlen-Báránd 626 millió forint értékű beruházása is. A három településen együttes vízellátó rendszer épül, mivel ott az ivóvíz paraméterei több esetben meghaladják az egészségügyi határértéket. Két új kutat fúrnak, új vízműépület, amóniumvas- mangán-arzén mentesítő tisztítótechnológia, hidroglóbuszfelújítás szerepel a tervek között. A szakemberek jelenleg a támogatói szerződés előkészítésén dolgoznak.